Подолання епідемії коронавірусної інфекції в світі й країні зокрема залежить від сумлінності й відповідальності кожного з нас. Якщо на початку карантину ми з обережністю ставились до людей, які приїхали із за кордону, то на даний момент ми можемо захворіти при контакті із хворою людиною або вірусоносієм під час відвідування магазину, закладів харчування, розважальних закладів та інших громацьких місць .
Найпоширенішими симптомами коронавірусної інфекції є головний біль, сухий кашель, лихоманка та задишка, в деяких випадках - діарея або кон'юнктивіт. Вкрай рідко зустрічаються такі симптоми, як нежить і біль у горлі. Якщо Ви постійно чхаєте та маєте нежить, швидше за все, це звичайна застуда чи грип. Коронавірус вражає передусім нижні дихальні шляхи, тому хворі відмічають переважно кашель та задишку. Небезпека даного захворювання полягає передусім у виникненні запалення легень – пневмонії.
Коронавірус передається повітряно - краплинним та контактним шляхами.
Вірус є в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню. Саме тому усім, як здоровим так і хворим людям, потрібно ЗАВЖДИ одягати маску та дотримуватись безпечної дистанції ( це 1.5 – 2 м). Також можна заразитись коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до інфікованих об’єктів ( дверні ручки, поручні та інші предмети).
На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, особливо у місцях скупчення людей.
Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом, вони більш схильні до розвитку важких захворювань.
За даними ВООЗ коронавірус у 80% випадків проходить в легкій формі, а хворі не завжди потребують госпіталізації і можуть перебувати під наглядом сімейного лікаря в самоізоляції.
Не слід забувати, що на даний час в Україні стрімко зростає захворюваність на COVID – 19, в тому числі і у нашому районі, тому якщо ви відчули симптоми, схожі на ГРВІ, грип чи коронавірус, ізолюйтесь від близьких і ЧІТКО ДОТРИМУЙТЕСЬ наступних рекомендацій:
- подзвоніть своєму сімейному лікареві, з яким укладено декларацію;
- опишіть своєму лікарю симптоми. Окремо потрібно розповісти, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані (наприклад, такими, що повернулися з країн з місцевим розповсюдженням вірусу або які мали ознаки захворювання).
- чітко виконуйте усі рекомендації свого лікаря;
- у разі погіршення загального стану ( підвищення температури тіла вище 38 С, що погано піддається лікуванню, утруднене дихання та виражена загальна слабкість) негайно повідомте про це сімейного лікаря в телефоному режимі.
Підтвердити чи спростувати наявність чи відсутність коронавірусної інфекції можливо лише за допомогою лабораторної діагностики. Тож щоб не наражати оточуючих на небезпеку, ще раз наголошуємо, не потрібно самим їхати у медичний заклад, достатньо зателефонувати своєму сімейному лікарю, номер телефону вказаний на вашій декларації, аби чітко виробити алгоритм дій у конкретно вашому випадку. Сімейний лікар знає як вам допомогти і в яких випадках потрібно провести діагностику щодо виключення чи підтвердження коронавірусної інфекції.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ВІД ЗАРАЖЕННЯ:
1.Ретельно ( не менше 20 – 40 сек ) і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.
2. Уникайте скупчення людей та дотримуйтесь безпечної дистанції.
3. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.
4.Використовуйте захисну маску.

Будьте здорові та обачливі!!!Адже нова реальність , в якій нам доводиться жити через коронавірус, вимагає бути уважним до свого здоров’я.

 Заступник головного лікаря 

КНП «Віньковецький ЦПМСД                                                 Н.В.Макогончук